Dalgalı Döviz Kuru Ne Demektir?

0
81

 

Dalgalı kur rejimi piyasadaki ürünlerin değerinin piyasadaki arz ve talebe göre belirlendiği ekonomik sistemdir. Serbest döviz kuru rejimi, değişken veya esnek kur olarak da adlandırılır. Sabit kur sisteminin tam tersi uygulanan bir sistemdir. Döviz piyasasında bulunan paraların ağırlıklı ortalama değeri diğer para birimlere göre sürekli değişkenlik gösterir. Burada para birimlerinin değer kaybı ya da değer artışının farklı değişkenlere bağlı olarak şekillendiğini görebiliriz. Bazı durumlarda bu değişikliklere bağlı olarak dövizde ani yükselmeler, uzun süre durağan takip ya da ani düşüşler ile karşılaşılabilmektedir.

Bu kurda devlet müdahalesi ile değer değişikliği gibi işlemler gerçekleştirilemez. Bu nedenle Merkez Bankası yani devletlerin ulusal para ekonomi otoritesi piyasaya döviz satarak ya da piyasadan döviz alarak bir denge oluşturmaya çalışır. Yani bu piyasada yapılan müdahaleler doğrudan değişiklik yaratmak biçiminde gerçekleşemez. Bu piyasadaki değişiklikler dolaylı yoldan otorite tarafından yapılan müdahaleler ile sağlanabilmektedir. Bu şekilde uygulanan kur rejimlerine müdahaleli serbest kur rejimi adı verilmektedir.

Dalgalı Kur Rejiminin Avantaj ve Dezavantajları

Dalgalı kur rejiminin en önemli avantajlarından biri döviz kuru piyasasının serbestçe belirlenebilmesidir. Metaların değeri arz ve talep dengesine göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik de doğrudan döviz kuruna etki etmektedir. Sorunsuz çalışan bir esnek kur sisteminde, piyasada döviz arz talep dengesine göre belirlendiğinden spekülatif hareketler ortaya çıkmaz. Bu da spekülasyonlardan yararlanılarak elde edilen kazançların önüne geçmiş olur. Bu şekilde kazanç elde etmek imkansız bir hal alır. Ayrıca iç ve dış şoklardan bağımsız şekilde hareket edebilen piyasa sayesinde, Merkez Bankası dilediği gibi bağımsız para politikası uygulama olanağı bulur.

Dalgalı kur rejiminin dezavantajları ise döviz kurunun gelecek durumuna ilişkin belirsizlikler ortaya çıkmasıdır. Bu sebeple geleceğe yönelik planlamalar yapılırken güçlükler ile karşılaşılmaktadır. Bu belirsizliğin getirdiği diğer bir olumsuzluk da tüm sigortaların ücretlendirmesinde ciddi oranda artışlar yaşanmasıdır. Döviz kurlarında stabilizasyon olmadığından sıklıkla dengesizlikler ile karşılaşılabilmektedir. Bunun yanında nominal kur ile reel kur arasında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yanlış ekonomik hamleler uygulanması da söz konusu olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here