Brent Petrolü

0
116
brent petrol

 

Brent petrolü tatlı petrol türüne giren ve Dünya için önemi büyük olan bir petrol türüdür. İngiliz tipi petrol olarakta bilinen Brent petrol genelde kuzey denizinden çıkarılmaktadır. Sülfür oranının düşük olması nedeni ile tatlı petrol olarak adlandırılmıştır. Bu petrol türü denizden çıktığı için masrafları diğer petrol türlerine göre bir hayli düşüktür. Brent petrolü şu an Dünya genelinde yaygın olarak en çok işlem gören petrol türlerinden biridir. Bu petrol türünün yoğunluğu az olduğu için yakıt türlerini üretmek diğer petrollere göre daha basittir. Bu petrol türünün ismi ünlü Shell firması tarafından belirlenmiştir. Broom, Rannoch, Etieve, Ness ve Tarbat isimlerinin baş harflerinden meydana gelmiştir.

Ham Petrol Nedir?

Ham petroller yerkürenin içindeki materyallerin metamorfoz geçirmesi ile oluşmuş sıvı halde bulunan karbonhidratlara verilen isimdir. Ham madde denmesinin sebebi henüz işlenmemiş olmasıdır. Ham petrolün damıtılma yöntemi sayesinde birçok akaryakıt ürünü elde edilebilir. Ham petrol Dünya piyasasında önemli bir yere sahiptir ve bir diğer adı Siyah Altındır. Sadece akaryakıt ürünlerinde değil sanayiden ulaşıma kadar birçok sektörde kullanılmaktadır. Ham petrol Dünya da 4. Yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Ham petrol zor bulunduğu ve nakliyesi de zor olduğu için fiyatı diğer türlere göre biraz daha pahalı olabilmektedir.

Brent ve Ham Petrol Arasındaki Farklar

Her iki petrol türü de Forex gibi yatırım piyasalarında oldukça ilgi görmektedir. Aralarındaki en büyük farklardan biri hiç şüphesiz fiyat farkıdır. Aralarındaki fiyat farkının sebebi nasıl ihraç edildiklerine dayanmaktadır. Brent petrol daha kolay ihraç edildiği için daha ucuz olmaktadır. Ham petrol genellikle WTI olarak tanınır. Brent ve Ham petrolün kalitelerine bakılırsa Brent petrolün daha kaliteli olduğu görülmektedir. Bu iki petrol türünün birbiri arasındaki diğer fark ise uygulanan politikalardır. Bir diğer fark ise üretim ve dağıtım aşamalarıdır. Hangi petrol türünün daha yaygın olarak kullanıldığına bakılacak olursa Brent petrol Ham petrol türünden daha çok yaygın kullanılmaktadır ama Amerika da en çok kullanılan petrol türü Ham petroldür. Günümüzdeki petrol anlaşmalarının 3/2’si ise Brent petrol üzerine yapılmaktadır.

ham petrol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here