Borsada Dip Ne Demek?

0
210
borsa grafiklerinde dip

 

Borsada başarıyı yakalamak için temel ve teknik analizleri büyük bir öneme sahiptir. Fiyatların düşüşe mi yükselişe mi geçeceği, bu yöntemlerle belirlenmektedir.F Temel analiz, meydana gelmiş değişikliklerin sonuçlarının yorumlanmasıdır. Teknik analiz ise, geçmişteki dalgalanmaların bugün de yaşanabileceğinden hareketle, geçmiş hareketleri takip eder. İki metodun sonuçları karşılaştırılarak kar edilip edilemeyeceği anlaşılır. Teknik analiz daha karmaşık olandır.

Borsadaki esas hedef, yatırım araçlarının düşük fiyatta iken alınması, yüksekken de satılmasıdır. Aradaki fark, kar payı olarak kişiye kalır. Teknik analiz araçları içerisinde dip ve tepe noktaları çok önemlidir. Bu noktalar grafiklerin yorumlanmasında gereklidir. Dip ve tepe noktaların bir grafik oluşumu için gerekli olan kritik noktaları ifade eder.

Grafiklerde Dip&Tepe Noktalarının Önemi

Uzmanlara göre, dip ve tepe noktalarından alım satım işlemleri gerçekleştirmek risklidir. Bu noktalardan hareketle yapılan işlemlerde ters durumlarla karşılaşmak olasıdır. Zira fiyat eğilimlerinin direnç ve destek noktalarını kırarak kötü sonuçlar doğurabilir. Yatırım aracındaki en yüksek fiyatı ifade eden nokta, tepe noktasıdır. Bu nokta üzerinden satış yapmak en karlı işlemdir.

Tersi olarak dip noktası da yatırım aracındaki en düşük fiyatı ifade eder. Bu noktada satış yapmak yeterli kar sağlamayacağı için istenmeyen bir durumdur. Aynı şekilde fiyatlar dip noktasındayken alım yapılması ve yükseldiğinde satılması için dip noktası önemlidir. Yatırım aracının tepe ve dip noktalarının belirleyerek işlem yaptığınızda, geçmiş fiyat hareketlerini de görmek mümkün olacaktır.

Grafik Formasyonlarında İkili Dip

İşlem platformunda fiyatlardaki iniş çıkışlar renkli olarak gösterilmektedir. Bu da yorumlamayı kolaylaştırır. Rengin yoğunluğuna göre, fiyat eğilimlerinin o yönde olduğu söylenebilir. Grafik verilerinin doğru yorumlanması ile zaman dilimlerinin eş zamanlı incelenmesiyle formasyon elde edilir. Formasyonlar, gelecekti fiyat oluşumunun ne yönde seyredeceği ile ilgili fikir verir. Tahmin gücünü arttırır.

İkili dip formasyonu ise en çok rastlanan ve güvenilen formasyonlardandır. İkili dipte düşüşe geçen aracın ne zaman düşmeyi bırakıp yükseleceği tahminleri yapılır. Düşüşe geçen fiyatlar genellikle belli bir direnç noktasını aştıktan sonra yeniden yükselişe geçer. Yükselen fiyatlar da bir süre sonra düşer ve ilk direnç noktasındaki bir yerde tekrar yükselir. Direnç noktasının daha aşağısında bir direnç oluştuğunda hızlı alımların gerçekleştiği görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here